Governors

Welcome to the section of the website where you can find out more about the school’s governors, and the work that we do. You can also read the minutes of our meetings and the annual statement which we prepare for parents at the end of the school year.

Our main role is to support the Head Teacher and staff. The phrase often used to describe this is ‘a critical friend’. We help them to set and reach targets and to strive for excellence across the whole spectrum of school life. The two key documents used for this are the School Self Evaluation (SEF) where we analyse our effectiveness against national standards and the School Development Plan (SDP) which identifies those areas which require improvement and how we will improve them.

In accordance with the Government’s requirement for all governing bodies, the three core strategic functions are:

  • Ensuring clarity of vision, ethos and strategic direction
  • Holding the Head Teacher to account for the educational performance of the school and its pupils
  • Overseeing the financial performance of the school and making sure its money is well spent.

The Governing Body was reconstituted in September 2021. It consists of eight governors:  ,two Foundation Governors, two Parent Governors, two Co-opted Governors, the Head Teacher and one Staff Governor.

There are six full Governing Body meetings each year, one each half term and the majority of business is conducted at these meetings. Panels of Governors will deal with duties such as the performance management of the Head Teacher.

All meetings are minuted by the Clerk to Governors, Louise Flanagan.

In addition governors may take on monitoring roles in school, for example, Special Educational Needs, Safeguarding or a curriculum subject.

Governors attend training sessions to keep up to date with changes in schools and education. They visit school regularly to meet with the Head Teacher, members of staff and pupils.

Experience in education, finance, personnel, management and health are valuable to the Governing Body, however, the key attributes that Governors need are time, enthusiasm and an interest in education.

If you are interested in becoming a school governor please contact the Head Teacher or Clerk to Governors.

Governors (Current constitution 2 Foundation, 2 Parents, 2 Co-opted, 1 Head Teacher, 1 Staff)

September 2023

NameType of GovernorDate of Appointment

 

Term of OfficeResponsibilitiesBusiness or Pecuniary Interests/  Governance roles in other schoolsRelationship to other Governors/ school staff
Mrs Alison RussellCo-opted

Appointed by GB

September 2020

 

4 YearsChair of Governors. Link Governor for Safeguarding, Healthy Schools, Pupil Premium, Performance Pay and Curriculum.Governor Carnagill Primary SchoolNone
Mr Derek BlenkharnCo-opted

Appointed by GB

 

September 20214 YearsLink Governor for Buildings, Health & Safety, PE and Sports.Quantity SurveyorNone
Mrs Julia ClarkeFoundation

Appointed by Diocese

September 20214 YearsVice Chair of Governors
Link Governor for Performance Pay, Attainment & Progress and Curriculum
Link Governor for RE and Collective Worship.
NoneNone
VacancyFoundation

Appointed by Diocese

Mrs Kathryn BillingtonParent

Elected by parents

November 20214 YearsLink Governor for Early Years and SENDNoneNone
Mr David RobertsParent

Elected by parents

February 20234 YearsNoneNoneNone
Mrs Rebecca WallaceHead TeacherFebruary 2023OngoingOverarching responsibility for Resources, Pay Performance and School DevelopmentNoneNone
Mr Chris HowardStaff

Elected by staff

September 20234 YearsLink Governor for Quality of Teaching, Learning and AssessmentNone 

None

 

 

Governors who have ended their term of office

 

 

NameType of GovernorDate of Appointment

 

End of Term of OfficeResponsibilitiesBusiness or Pecuniary Interests/  Governance roles in other schoolsRelationship to other Governors/ school staff
Mrs Nicola Linsel

 

Staff

Elected by Staff

 

Sept 2019

 

Resigned

July 2023

Mr Nicholas Potts

 

Parent

Elected by parents

 

October 2019

 

Resigned

December 2022

Mr Simon Robson

 

Headteacher

 

January 2015

 

Resigned

December 2022

Mrs Julia Preston

 

Parent

Elected by parents

 

October 2019

 

4 years

Resigned

August 2021

Mrs Luci JewkesParent

Elected by parents

September 20184 years Resigned

June

2019

Mrs Michelle PattisonParent

Elected by parents

September 20164 Years

Resigned

March 2019

Mrs Denise Wilson BainbridgeParent

Elected by parents

September 20164 Years

Resigned

January 2019

Rev Jenni LaneFoundation Ex Officio

Appointed  by Diocese

September 2014

 

Resigned February 2016
Mr Philip ThompsonParent

Elected by parents

September 2013

 

4 Years

Resigned August 2016

Mr David SmithParent

Elected by parents

March

2013

 

4 Years

Resigned August 2016

Ms Susan ThorntonParent

Elected by parents

September 2013

 

4 Years

Resigned April 2017

Mrs Jean EvansAssociate Governor

Appointed by GB

September 20154 Years

Resigned

September 2017

Ms Georgie SaleAssociate Governor

Appointed by GB

April 20164 Years

Resigned January 2017

Mr Paul KnappParent

Elected by parents

September 2014

 

4 Years

Ended August 2018

Mrs Kath JonesAssociate Governor

Appointed by GB

January 20181 Year

Resigned March 2018

 

Governing Body attendance at meetings 2022 – 2023 

GovernorFull Governing Body (6)
Alison Russell6
Julia Clarke6
Nick Potts (Resigned Dec 22)0
David Roberts (Appt March 23)3
Kathryn Billington5
Derek Blenkharn5
Simon Robson / Mrs Probets / Mrs Wallace6
Nicola Linsel6

 

You can contact the Chair of Governors by email Cofg@croft.dalesmat.org or by post to the school address.